Miód z mniszka lekarskiego

IMG_20150523_210546

Miód z mniszka lekarskiego ma m.in. działanie przeciwwirusowe i przeciwzapalne, dlatego najczęściej jest stosowany w leczeniu bólu gardła i kaszlu. Na spróbowanie zrobiłam miodzik według przepisu babci. Wydawało mi się, że miód który ona robiła miał jaśniejszy kolor. No i trochę za długo gotowałam, bo miód jest za twardy.

Przepis babci (pisownia oryginalna z przepisu podarowanego ponad dekadę temu)
Miód z mleczu
składniki na jedną porcję:
250 kwiatków
1 litr wody
1 kg cukru
1 cytryna
Narwij kwiatki na łące aby nie przy drodze albo gdzie pryskane muszą być czyst i rwane jak słońce. nie w deszcz, kwiatki rozścielic na czymś aby meszki czy tam jakieś inne stworki po wychodziły z kwiatów. Wlać w garnek 1 litr wody jak się woda będzie gotować wrzucić kwiatki niech się troch pogotują z 10 minut zamieszać parę razy i przecedzić przez druślak i do tej wody wsypać cukier 1 kg i niech się gotuje rozmieszać aby się cukier rozpuścił gotować w większym garnku i na wolnym ogniu bo to na dużym ogniu kipi pod koniec jak zacznie gęsnąc pokroić cytrynę w plastry i wrzucić do tego niech się pogotuje troszkę aby się bardzo nie zgęsło tak winno być jak miód lejące i zlać do słoików. Koniec.

IMG_20150523_210437
Z połowy porcji wyszły mi dwa niewielkie słoiczki. Pomimo różnorodności przepisów w internecie, swój miód zrobiłam zgodnie z uwagami babci, bo uważam, że babcine przepisy są najlepsze.
Najbardziej oczekiwany był moment wychodzenia „stworków” z kwiatów!;D

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>