XII wygrana: Dania Babci Zosi, SYS

IMG_20151030_171403

Z daniami SYS spotkałam się wyłącznie na stronach internetowych poświęconych konkursom. Myślałam, że jest to nowa marka wprowadzające swoje produkty na rynek, a konkursy to forma reklamy. Dopiero po otrzymaniu przesyłki doczytałam, że „firma powstała w 1990 roku i specjalizuje się w uprawie i suszeniu warzyw na Podkarpaciu. Naturalny proces suszenia stosowany przez firmę, pozwala zachować świeżość produktów bez konieczności dodawania jakichkolwiek substancji chemicznych”. Gotowe dania można kupić na stronie internetowej. Czyli zdrowe danie instant w rozsądnej cenie. Jeśli byłoby również smacznie to ceny produktów można uznać za niskie. Bardzo niskie.

W konkursie, w którym wzięłam udział, należało opisać w jaki sposób można uatrakcyjnić podanie racuchów lub placków ziemniaczanych– podać swoją propozycję ich podania oraz dołączyć zdjęcie. Akurat miałam takie zdjęcie zrobione w ubiegłym roku. Nie zachwycało mnie, bo po prostu zrobiłam fotkę swojego podwieczorku, ale pomyślałam, że wyślę, bo może akurat w konkursie udział będzie brało mało osób. Udało się.

W nagrodę otrzymałam zestaw z racuchami klasycznymi, racuchami z żurawiną  i plackami ziemniaczanymi klasycznymi.
Opakowania placków piękne i zachęcające do kulinarnej przygody z Babcią Zosią;p Wizualnie mogą nas przenieść do kuchni babci ceniącej tradycję, szczególnie te kulinarne…

IMG_20151030_171449

Tak więc racuchy klasyczne. W myślach od razu miałam racuchy mamy: drożdżowe pulchne ciasto, z którego rosły piękne poduszeczki, czasami z wiśniami ze słoika, zawsze posypane cukrem pudrem… No, Babciu Zosiu, poprzeczkę masz podniesioną wysoko;)
Skład racuchów klasycznych Dania SYS nie jest skomplikowany: mąka pszenna, jaja w proszku, odtłuszczone mleko w proszku, koncentrat soku cytrynowego. Żadnych spulchniaczy, ale Babcia Zosia radzi, aby racuchy smażyć zaraz po wymieszaniu z wodą gazowaną, wtedy są bardzo pulchne. Po dolaniu 180 ml wody gazowanej do zawartości jednej 100 gramowej torebki proszku ciasto wydawało mi się zbyt rzadkie. I miałam rację. Wyszły płaskie małe naleśniczki. W smaku – ciasto naleśnikowe bez soli. Sytuację uratował sos malinowy własnej roboty, ale chyba nie o to chodziło.

IMG_20151030_171636

IMG_20151030_171708

Cóż, Babcia Zosia trochę mnie zawiodła. Może miałam zbyt wysokie wymagania, ale mimo wszystko ciasto naleśnikowe to nie racuchy. Nie kupiłabym tego produktu.
Ciekawa jestem jak smakują placki ziemniaczane Babci Zosi, ale kolejna kulinarna przygoda innym razem;p

Zdjęcie placków wysłane do konkursu
IMG_20150704_225309
„Swoje racuchy uatrakcyjniłam śliwkami pozostałymi po nalewce;p ale mogą też być owoce z kompotów, mrożone lub świeże. Przed podaniem posypuję placki cukrem pudrem. Moim zdaniem wersje z owocami są najsmaczniejsze;)”

Zestaw z racuchami klasycznymi 4.99 zł, racuchami z żurawiną  5.99 zł i plackami ziemniaczanymi klasycznymi 4.99 zł.

1 komentarz

  1. Joanna

    Do drugiej porcji racuchów klasycznych zamiast wody dodałam mleka i wkroiłam banana. Usmażone placuszki jedliśmy z nutellą- było pysznie!;)

    Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>